Utopiť občiansky sen

Autor: Martin Huba | 26.3.2014 o 11:32 | Karma článku: 19,44 | Prečítané:  1392x

Ako mnohí iní, aj ja som si so sklamaním a rozčarovaním pozrel záznam tlačovej besedy trojice prezidentských kandidátov, Andreja Kisku, Rada Procházku a Milana Kňažka. Bez toho, aby som mrhal zbytočne slovami... Všetci vieme, ako stojí situácia: Na jednej strane Fico + vláda jednej strany (rozumej humplovanie Slovenska) bez zásad a bez zmilovania, na strane druhej Andrej Kiska, občiansky kandidát, bez politickej minulosti, bez podpory oligarchov. Krehká šanca na "importovanie" trochy ľudskosti do dobre zabehnutej mašinérie podliakov bez akýchkoľvek škrupúl schopných klamať vám do očí, či okradnúť vás bez ich mihnutia.

Prvé kolo, veľký úspech alternatívy. Fico len s mizivým náskokom pred filantropom Kiskom, skvelé 3. miesto nádejného politika "nového typu" Procházku, úctivé 4. dôležitej osobnosti zamatovej revolúcie, Kňažka. Už pred prvým kolom spoločné nadšenie, prísľub a dohoda podporiť jeden druhého v neľahkom boji proti hydre v druhom kole. Matematicky VEĽKÁ šanca na zmenu, po ktorej všetci traja tak veľmi túžili vo volebných spotoch.

Je pre mňa veľmi smutné pozerať sa na (ťažko pochopiteľné) trosky podpory zo strany tých dvoch menej úspešných. Milan Kňažko, zdá sa, ztratil po rokoch schopnosť a silu, byť v správnom čase, na správnom mieste, TAM, kde sa láme chlieb a tvoria dejiny, schopnosť, ktorú sme všetci na ňom obdivovali a v sebe nachádzali v novembrových dňoch roku 1989. Postačila sms-ka 10 minút pred začiatkom, aby sa občianska legenda roku 1989 "z revolúcie" ospravedlnila.

Rado Procházka ? Ten mladý, schopný agilný nový druh politika, ktorý chce "tým, ktorí prídu po nás dopriať viac, než dnes máme my" ? Ten, ktorý doslova ne(chcel)vedel nájsť cestu k dobre viditeľnému mikrofónmi ozdobenému pultíku, aby nám doprial pocit, že na nás po peknom druhom mieste nezabudol ?

Obidvaja títo páni nedostáli svojmu slovu v tej najdôležitejšej chvíli. Nič už na tom nezmení ich, pre politikov tak typické vykrúcanie, že "skutok sa nestal".

Všetko, čo sme my občania, ktorým aspoň trochu záleží na osude tejto krajiny a jeho novej hlave od vás chceli páni kandidáti, bolo jednoduché gesto. Gesto spolupatričnosti a kamarátstva, toho, že tu nestojíme v súboji so smeráckym molochom sami. Že zvíťazil SPOLOČNÝ POCIT, že chceme zmenu. Že tu máme medzi kandidátmi na prezidenta minimálne 3 OSOBNOSTI, s ktorými môžeme rátať aj v budúcnosti na iných postoch pri správe krajiny, a možno aj v ďalších prezidentských voľbách (vzrušujúca predstava však, Rado ?).

Nie že by sme zrazu pred druhým kolom nevedeli, koho si vybrať. Ale ten pocit, že nás je dosť, že sme spolu, (a že si kandidatúry navzájom nezávidíte), by bol s u p e r. (Ok, bola to utópia, ale chvíľu som tomu veril) Samozrejme, vieme koho voliť. Ja osobne viem, že budem voliť Andreja Kisku. Volil som ho už v prvom kole. Práve preto, že je naozaj občianskym kandidátom. Jediným, pre ktorého "občania na prvom
mieste" neostali pred druhým kolom prezidentských volieb len vo volebných spotoch.

NAOZAJ verím v zmenu, ktorú môžu tieto prezidentské voľby priniesť. Čo sa stalo, stalo sa.

Znovu ide o veľa. Niet už miesta pre tých, čo utápajú svoj "občiansky sen" v kvapke opojného volebného likéru.

Sme v tom spolu s Andrejom Kiskom a zvíťazíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?