Keď víno pije človeka

Autor: Martin Huba | 4.5.2011 o 13:36 | (upravené 4.5.2011 o 21:36) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1682x

Bol slnečný letný deň. Žiarske námestie sa vďaka (síce prenosným a napohľad odpudivým) šiatrom s občerstvením predsa len zaplnilo a krížom krážom počmáralo lenivými cestičkami miestnych obyvateľov. Rozpálenou dlažbou kráčajú unavené nohy rodičov, zdraviacich sa a zastavujúcich pri fontáne, pri ktorej (a v ktorej) cupitajú neposedné nohy džavotajúcich detí. Gúľajú sa kolesá kočiarov, kvília brzdy bicyklov, šuchocú labky štvornohých ušiakov. Znejú hlasy, vrava, výkriky a smiech a všetky tie zvuky sa miešajú v bezstarostnom virvare pokojného poobedia.

Tiež ako ostatní sedím na mobilnej terase, spokojne imobilný po tak dobre využitej zastávke medzi miestom zamestania a trvalým bydliskom a pozerám na žiarivý svet okolo. Od tesného zovretia
stolov okolo ku mne doliehajú neprepočuteľné útržky rozhovorov. Všetky v rodnom jazyku, uvoľnené, prerývané smiechom a štrnganím skla, porcelánu i kovov,  niektoré pokojné kultivované, iné
hlasné, sebavedomé až obhrublé vykazujúce prvé príznaky "nadpráce" neurónov, durených neúprosnou chémiou pod našimi kapotami. Nie sme však stroje a tiež potrebujeme vypnúť.
Relax pri chladivom nápoji v centre letného mesta uprostred krásy jasného dňa ničím nenahradíš. Ako vravím, kapoty teda nie sú na mieste, vhodnejšie sú čapice. A práve pod čapicou už mal dosť
dobre aj dlhovlasý chalan, ktorý mi vstúpil do zorného poľa - vidím to ako by to bolo včera - zľava. Vynoril sa spoza šiatra tisnúc kočiarik zo svojou nástupkyňou, krásnou malou hnedookou princeznou.
Vedľa kráčala mamička - dievčina so zamračenou tvárou odvracajúca hlavu na stranu, nenechávajúc ma svojim výzorom a občasnými úsečnými slovnými výpadmi smerom k vlasáčovi na pochybách,
že si chlapec vykoledoval pekný letný prievan.

"...veď len na jedno ešte ostaňme, sme si ani ne-nesadli poriadne... " žobronil chalan.
"Žiadne jedno, už si mal tri, to je akurát dosť !" zaznel silný argument.
"Aleale veď to je nič, malá eššte tiež nechce ísť domo-ou" opáčil vlasáč a zagánil na dcérku. Tá ale gánila niekde úplne inde.
"Nie, už som povedala" nedala sa mamička. Už sme vonku dve hodiny a vieš že máme ísť k mame, aj tak už ideme neskoro.
"Jáááj..." vyhodil chalan ruky do luftu, ale veď čo nedójde semok ?! (fakt !) Há ?"
Dievčina len zakrútila očami a pokúsila sa pridať do kroku.
"Počkááj" zachytil jej ruku mládenec. "Veď sa neondej, no..."
"Nie, odchádzame !" rezolútne vyriekla slečna a vytrhla sa funiacemu partnerovi z náruče.
V mladíkovi vzkypela žlč.
"Ty ma chceš... počkaj...veď počkaj, ale... veď sa neto..."
"Nie, ideme domov, sme tu už dobré dve hodiny, malá ide k mame, ty si sa zase opil, vždy keď stretneš nejakého kamaráta, tak by si tu vysedel dieru ! Ide sa domov a basta !"
Poriadne pridala do kroku, až malú pristislo k operadlu ako kozmonauta pri zážehu.
Vyvalený chalan sa zaknísal, zafunel, cez tvár mu prebehol tieň. Zamračil sa. Asi na sekundu sa zdalo, že mu mysľou prebehla myšlienka, ihneď však vyrazil vpred ako parný valec.
"Dočkáj !" zrúkol. "Dočkáj, hovorím !"
Priskočil k dievčaťu, ťarbavo zastavil kočiar. Už, už som myslel, že dôjde ku katastrofe.
"Ty... ty si na mňa budeš otvárať tú svoju p...usinku ? Veď len na jedno ešte ostaňme...."
Hrozivá, v hneve prednesená veta sa ako slimák, keď mu zaťukáte na "parôžky" nečakane skrútila do podoby premoknutého slíža.
"Nie, už som ti povedala, že...."

Ich hlasy sa postupne stratili, zanikli v priehrštiach ďaľších mikropríbehov. Stratili sa v mozaike audia a videa, tak príjemne dolaďovaných údržbárom dobrej nálady - zlatistým mokom,
ktorý nám môže pomôcť ulapiť inšpiráciu - moment v čase - keď sa mihne okolo, alebo nás v tom momente uväzniť a z našich viet narobiť zmoknuté slíže.

Posledná kvapka práve zmizla z pohára, takže je čas ísť. Po vlastných a v pokoji :-)

Na záver jedno japonské príslovie - Pri prvom pohári človek pije víno, pri druhom víno pije víno, pri treťom víno pije človeka.


p.s. venujem tento text všetkým, ktorí sa tešia na nadchádzajúce leto a tak skvelé posedenia s priateľmi plné dobrej nálady a pohody. Na zdravie !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?